Kvržica na testisu: Zašto se pojavljuje i kada bi se muškarci trebali zabrinuti?

Zdravlje 11. stu 202010:12 > 10:14
Pixabay (ilustracija)

Jeste li u posljednje vrijeme pregledali vaše testise? Kvržice na njima mogu biti bezopasne, ali i ukazivati na ozbiljne probleme.

Na testisima se nekada može pojaviti kvržica ili dvije što može, ali i ne mora značiti opasnu bolest. Kvržica na testisu se može pojaviti neovisno o dobi, dakle i kod muške djece, tinejdžera i odraslih muškaraca te može biti samo na jednom ili oba testisa.

Ako ste je napipali, ne paničarite već se sjetite jeste li nedavno pretrpjeli ozljedu testisa, bilo neznatnu ili veću. Naime, kvržica može nastati kao posljedica ozljede, udarca, urasle dlake ili pak upale žlijezde lojnice. Međutim, ona može ukazivati i na ozbiljnija stanja pa i rak testisa.

Kvržica na testisu i popratni simptomi

Kvržica na testisu nekada može biti i popraćena različitim simptomima poput:

· visoke temperature

· učestale potrebe za mokrenjem

· vrtoglavice

· bolova u abdomenu

· povraćanja

· oticanja testisa

· bol u jednom ili oba testisa

· neobičan položaj testisa (jedan može biti viši od drugog ili po određenim kutom)

No, prije nego si postavite dijagnozu, svakako zakažite pregled kod liječnika kako bi on utvrdio radi li se o nečem bezazlenom ili su potrebne daljnje pretrage.

Uzroci kvržice na testisu

Osim uraslih dlaka i začepljenih lojnih žlijezda, uzrok kvržice na mošnjama može biti i nešto od sljedećeg:

Varikokela

Varikokela je zapravo cirkulacijski poremećaj uzorkovan proširenjem krvnih žila u testisima i vena koje odvode krv iz sjemenika. Najčešće se javlja u dobi od 15 godina, a može se pojaviti i kasnije. Iako je bezbolna i ne ugrožava život, može izazvati neplodnost.

Obično je posljedica nefunkcionalnih venskih zalistaka u venama testisa, ali nekada se ovom stanju ne zna uzrok. Tada se naziva idiopatskom varikokelom te je najčešća kod muškaraca koji se bave teškim fizičkim poslovima i podizanjem teških predmeta. Liječi se jednostavnim zahvatom, varikokelektomijom, kako bi se pratila plodnost, ali jednako uspješna je i laparoskopska tehnika.

Hidrokela

Kao što joj i samo ime govori, hidrokela se odnosi na prekomjerno nakupljanje tekućine u ovojnici koja obavija testis. Ona, baš kao i varikokela, može biti idiopatska kad joj ne znamo uzrok i simptomatska, kao posljedica neke bolesti poput raka testisa.

Hidrokela može nastati već u dojenačkoj dobi, no obično nije znak za uzbunu i povlači se kroz neko vrijeme. Ipak, ako se pojavi kod adolescenta ili u odrasloj dobi, opasnija je pa prvo treba provjeriti da nije popraćena i tumorom testisa. U pravilu je bezbolna, no ako se radi o simptomatskoj, može se pojaviti bol, crvenilo i oticanje mošnji.

Kod spolno aktivnih muškaraca uz hidrokelu može se javiti epididimitis, a kod starijih je uzrok urinarna infekcija ili nošenje katetera. Hidrokela se može odstraniti punkcijom za trenutno olakšanje ili jednostavnim kirurškim zahvatom.

Rak testisa

Tumori testisa spadaju u rijetke tumore koji čine tek 1 posto svih zloćudnih tumora u muškaraca te najčešće nastaju u pubertetu pa sve do 35 godine života. Neki od čimbenika rizika za stvaranje raka testisa jest rak testisa u obitelji, kriptorhizam odnosno nespušteni testis, trauma testisa i genetski poremećaji.

Najčešći simptomi koji upućuju na rak su oticanje i bol u jednom ili oba testisa, bol u leđima, oticanje nogu, krvavi iskašljaj, krv u ejakulatu, kvržice, ali i upale trbušne šupljine zbog krvarenja u testis.

Rak testisa je izlječiv u 95 posto pacijenata te u 80 posto s metastatskom bolešću. S obzirom na to da za rak testisa ne postoji prevencija, važni su redoviti samopregledi i pregledi kod liječnika.

Preponska kila

Skrotalna hernija ili preponska kila nastaje kada se crijeva iz trbušne šupljine spuste kroz ingvinalni kanal do testisa. Dijelimo je na dvije vrste:

· indirektnu ingvinalnu herniju, nastaje zbog slabosti prednjeg trbušnog zida

· direktnu ingvinalnu herniju koja je posljedica slabog dna ingvinalnog kanala

Kod kile su mošnje povećane, mogu se javiti kvržice te se javlja bol u preponi koja se pojačava kihanjem, kašljanjem i nošenjem teških predmeta. Bol može popratiti i mučnina, povećana tjelesna ili povraćanje. Preponska kila se rješava kirurškim zahvatom.

Upala pasjemenika

Ova akutna bolest nastaje kao posljedica upale mokraćnog kanala, mjehura ili prostate. Obično se javlja iza puberteta ili kod starijih muškaraca koji pate od smetnje kod mokrenja ili povećane prostate. Pasjemenik je dugačak organ smješten uz sjemenik te se u njemu sjeme skuplja i dozrijeva.

Simptomi upale pasjemenika su nagla bol u jednoj polovici mošnje, oticanje i uvećanje testisa, crvenilo i nadraženost kože na testisima. Osim toga, kod nekih se može javiti i povišena tjelesna temperatura, iscjedak i osjetljivost na dodir. Najčešći uzrok upale su bakterije koje se ubijaju antibioticima, ali nekada je potrebna i kirurška intervencija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.