Antihistaminici se mogu kupiti bez recepta, ali nije svejedno koju vrstu odabrati

Zdravlje 04. lis 202406:37 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Antihistaminici su vrsta lijeka koji se koristi za liječenje simptoma raznih alergija, a postoje dvije vrste koje se bitno razlikuju. Oni blokiraju histaminske receptore, a imaju i širu primjenu.

Antihistaminici su vrsta lijeka koji se koriste za liječenje simptoma raznih alergija poput curenja nosa, nadraženih očiju, kihanja, osipa, svrbeža i slično, a nije rijetkost ni da ih se koristi i za liječenje određenih probavnih stanja.

Antihistaminici djeluju tako što blokiraju histaminske receptore. Naime, histamin je kemijski spoj koji naš imunološki sustav ispušta kako bi slao signale između stanica, ali najpoznatiji je po tome što uzrokuje alergijske reakcije i anafilaksiju.

Alergijske reakcije mogu biti potaknute raznim alergenima poput:

peludi, prašine i plijesni

– ugriza insekata

– hrane

– lijekova

Antihistaminici – vrste

Kada je riječ o vrstama antihistaminika, postoje dvije. Antihistaminici prve generacije i antihistaminici druge i treće generacije, a razlikuju se po načinu djelovanja, nuspojavama i duljini trajanja, odnosno zadržavanja u tijelu.

1. Antihistaminici prve generacije

Antihistaminici prve generacije odnose se na one najstarije antihistaminike koji uključuju difenhidramin te klorfenamin.

Ovi su antihistaminici poznati po tome što su vrlo uspavljujući te u tijelu ne traju tako dugo kao antihistaminici druge i treće generacije, što zahtijeva njihovo češće uzimanje.

Najčešće nuspojave koje antihistaminici prve generacije mogu izazvati su:

– pospanost

– suha usta, nos i grlo

glavobolja

Osim navedenih nuspojava, ovi antihistaminici mogu izazvati i još nekoliko njih, ali vrlo rijetko, a to su: vrtoglavica, mučnina, nadutost, hiperaktivnost (osobito kod male djece), slabost u mišićima i nervoza.

Također, postoje i određene skupine ljudi koje ne bi smjele uzimati antihistaminike prve generacije, a to su osobe s povećanom prostatom jer ovi lijekovi djeluju kao diuretik, osobe s glaukomom, visokim krvnim tlakom, srčani bolesnici te osobe koje imaju probleme sa štitnjačom.

2. Antihistaminici druge i treće generacije

Antihistaminici druge i treće generacije razvijeni su tako da djeluju na specifične receptore što pomaže u smanjivanju nuspojava uključujući i pospanost.

Također, ove generacije antihistaminika imaju duže djelovanje tako da ih je potrebno uzimati rjeđe.

Najčešće nuspojave koje antihistaminici novije generacije mogu izazvati uključuju:

– glavobolju

– vrtoglavicu

– mučninu

izraženiju menstrualnu bol

– kašalj

Kako uzimati antihistaminike?

Antihistaminici koji se mogu kupiti bez recepta dolaze u raznim oblicima kao što su tablete i kapsule, sirupi, losioni i kreme, kapi za oči i nos te je svaki od njih potrebno uzimati onako kako je naznačeno na pakiranju ili kako vam je savjetovao liječnik.

Oni se mogu koristiti svakodnevno kako bi simptome alergije održali pod kontrolom ili spriječili njihovu pojavu ili se mogu uzimati tek kada alergijska reakcija nastane kao što je slučaj s, recimo, ubodima insekata.

Važno je naglasiti kako se preporučene doze antihistaminika ne smiju prekoračiti. Osim toga, osim po preporuci liječnika, ne smiju se davati djeci mlađoj od četiri godine.

Zaključak

Antihistaminici su vrsta lijeka koji se koriste za liječenje simptoma alergija, a oni djeluju tako što u tijelu blokiraju histaminske receptore koji uzrokuju alergijske reakcije i anafilaksu.

Postoje dvije vrste antihistaminika, a to su antihistaminici prve generacije i antihistaminici druge i treće generacije koji se razliku po načinu i duljini djelovanja te nuspojavama.

Antihistaminici dolaze u raznim oblicima, uglavnom se kupuju bez recepta, a važno ih je uzimati prema uputama na pakiranju ili uputama liječnika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!