Talijanima samo bod, Nizozemci se spasili u završnici

Nogomet 28. ožu 201522:41 > 22:45
EPA

U dvoboju H skupine kvalifikacija za EURO 2016 u Sofiji su nogometaši Bugarske i Italije odigrali 2-2, pa je Hrvatska sama na čelu skupine.

Već u 3. minuti Talijani su poveli autogolom Jordana Mineva, no Bugari su od 11. do 17. minute uspjeli preokrenuti pogocima Ivelina Popova i Iliana Micanskog. U nezanimljivom drugom dijelu nije se događalo skoro ništa do 84. minute kada je talijanski Brazilac Eder postigao lijep izjednačujući pogodak. Dokraj su Talijani imali još nekoliko prilika za pobjedu, no Bugari su uspjeli ostati neporaženi.

Hrvatska je pobjedom nad Norveškom (5-1) prva na ljestvici s 13 bodova, Italija ima 11, Norveška 9, a Bugarska 5 bodova.

Nizozemska i Turska su odigrali 1-1, dok su uvjerljive pobjede ubilježili Belgija i BiH.

U skupini A Turci su u Amsterdamu pogotkom Buraka Yilmaza od 37. minute vodili sve do sudačke nadoknade, kada je Wesley Sneijder uspio izjednačiti i ostaviti Nizozemce u utrci za EURO. Česi su prvi s 13 bodova, Islanđani su drugi s 12, dok trećeplasirana Nizozemska ima sedam bodova, a Turska je na pet.

Vodeća momčad A skupine Češka kiksala je protiv Latvijaca, koji su poveli preko Visnakovsa (30) i vodili sve do sudačke nadoknade kada je Čehe poraza spasio Pilar. Česi su tako pokvarili svoj maksimalni učinak, ali su ostali prvi. U Astani su nogometaši Islanda pobijedili Kazahstan s 3-0 i ostali drugi u skupini. Islanđani su lako prošli gostovanje kod Kazahstana i pobijedili pogocima Eidura Gudjohnsena (20) i Birkira Bjarnasona (32,90+1).

Islanđani dosad nikad nisu izborili završnicu nekog velikog natjecanja, kao i Wales koji je s lakoćom (3-0) prošao gostovanje u Izraelu. Strijelci su za Velšane bili Aaron Ramsey (45+1) i Gareth Bale (50,77), a Izraelci su od 51. minute igrali bez isključenoga Eitana Tibija. U ovoj skupini je Belgija kod kuće lako s 5-0 slavila protiv Cipra, dok je BiH konačno ubilježila prvu pobjedu. BiH je na gostovanju kod Andore pobijedila s 3-0, uz tri pogotka Edina Džeke. Wales je prvi u skupini s 11 bodova, a Izraelci su drugi s devet, Belgija ima 8, a BiH je na pet bodova.

SKUPINA A

Češka – Latvija 1-1 (Vaclav Pilar 90/Aleksejs Visnakovs 30)

Kazahstan – Island 0-3 (Eidur Gudjohnsen 20, Birkir Bjarnason 32,90+1)

Nizozemska – Turska 1-1 (Wesley Sneijder 90+2/Burak Yilmaz 37)