Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski želi dokazati da ima istine u onoj staroj izreci 'riječ je moćnija od mača.' Ili, u njegovom slučaju – selfie video je moćniji od ruskog vojnog aviona.
Nema sumnje da je ukrajinski protivnik mnogo moćniji; ovo je borba Davida i Golijata. A ipak, Zelenski ima u rukama oružje u obliku modernih društvenih mreža i komunikacijskih vještina koje mu daju prednost u još jednoj ključnoj bitci: onoj za kontrolu narativa o ratu, piše CNN.
Ključ za utjecanje na tuđu percepciju leži u porukama koje su jednostavne, upečatljive i pamtljive. U svojoj komunikaciji, od Twittera preko intervjua s novinarima do video-obraćanja u parlamentima, Zelenski ispunjava sve te uvjete. Njegova poruka, zajedno s moćnom vizualnom pozadinom, garantira da će njegove riječi ostati zapamćene u povijesti.
Ipak valja reći da Zelenski sada ne gleda na vlastito mjesto u udžbenicima povijesti, nego pokušava svoje građane održati na životu. Jedna stvar je svoje vojnike naoružati suvremenim oružjem, važnost toga nikad nije bila u pitanju. Ali odgovornost talentiranog vođe je da naoruža svoje ljude nečim jednako važnim: inspiracijom, motivacijom i nacionalnim ponosom.
Zelenski, čini se, jasno pobjeđuje svog suparnika iz Kremlja po tom pitanju, ako su istinite informacije o slaboj motiviranosti ruskih trupa. Umirovljeni američki vojni stručnjaci izrazili su šok lošom pripremljenošću ruske vojske, a istovremeno zadivljenost duhom i odlučnošću Ukrajinaca.
Ta neravnoteža mogla bi Ruse skupo koštati, ako vjerujete u teoriju legendarnog generala iz Drugog svjetskog rata, Georgea Pattona, koji je rekao: „Ratove možda vodimo oružjem, ali ratove dobivaju ljudi. Duh ljudi koji slijede i onoga koji vodi ono je što donosi pobjedu.“
Izvlačeći na površinu duh Winstona Churchilla u nedavnom obraćanju britanskom parlamentu, Zelenski je ponovio riječi bivšeg britanskog premijera, obećavši da će se protiv Rusa boriti „u šumama, na poljima, na obalama, na ulicama.“ Churchill je tim istim riječima podigao odlučnost i duh umornoj Britaniji u najmračnijim trenutcima Drugog svjetskog rata, kada se vjerovalo da će Britanija biti sljedeća žrtva nacističkog pohoda.
Ali ukrajinski predsjednik ne ponavlja samo riječi iz prošlosti. On također i sam kreira upečatljive trenutke koji se ističu u buci rata. Primjer je njegovo upozorenje ruskim vojnicima kojim je dao do znanja da Ukrajinci ne odustaju: „Kada nas napadnete, gledat ćete u naša lica, ne u naša leđa.“
To je samo jedna od moćnih govorničkih tehnika koje Zelenski često upotrebljava: koristi svoje riječi da pomogne onima koji ga slušaju zamisliti pozitivan ishod. Kao i Churchill, Zelenski je izjavio pred britanskim zastupnicima: „Nećemo se predati, nećemo izgubiti.“ Ukrajinski predsjednik pokazao je punu moć pozitivnog mišljenja, cijelu naciju je pridobio u uvjerenju da je pobjeda moguća.
Za to postoje i znanstveni dokazi. Neuroznanstvena istraživanja pokazuju da jedna jedina riječ ima moć utjecati na fizičke i emocionalne reakcije. Pozitivne misli i riječi stimuliraju specifičnu aktivnost mozga koja tjera ljude u akciju. Čini se da je Zelenski odlučan da njegove riječi inspiriraju ljude u njegovoj zemlji, ali i svugdje u svijetu, da poduzmu korake koji će spasiti Ukrajinu.
Kao i Franklin Roosevelt, Martin Luther King Jr. i drugi veliki govornici iz prošlosti, Zelenski u svojim pozivima koristi metafore i moćne slike, neke od kojih su natjerale suze na oči zapadnih političara.
Tijekom obraćanja parlamentima, Zelenski prilagođava svoju poruku specifičnoj grupi kojoj se obraća. Na primjer, kada se obraćao američkim zastupnicima, referirao se na Mount Rushmore i poznati Kingov govor ‘I have a dream’, spomenuo je i Pearl Harbor i napade 11. rujna da bi uvećao šanse da će njegova publika osjetiti bol njegove zemlje. Kada je govorio britanskom parlamentu, citirao je Churchilla i Shakespearea. Nijemcima je napomenuo izraz koji se ponavljao nakon Holokausta: „Nikada više.“
Zelenski ima prednost ne samo zbog svojih riječi, nego i zbog vizualnih poruka koje šalje. Slike Zelenskog i Putina prepune su kontrasta. Zelenski fizički stoji sa svojim ljudima na mračnim ulicama Kijeva u običnoj zelenoj majici i vojničkoj jakni. Utjelovljava sliku hrabrog buntovnika koji se ne razlikuje od vojnika koje šalje u bitku.
Putin je, s druge strane, odjeven kao političar, izoliran na jednom kraju ogromnog konferencijskog stola ili sam u TV studiju gdje unaprijed snima poruke. Selfie videi Zelenskog su neispolirani, moderni i autentični. Putin u usporedbi s njim izgleda namješteno i zastarjelo.
Možda je Putin shvatio da mu taj kontrast ne ide u prilog pa je zato održao skup za podršku ratu na prepunom stadionu (navodno je dolazak bio obvezan za državne zaposlenike), da bi pokazao da ima podršku ruskog naroda. Ali čak i onda, u svojoj napuhanoj pernatoj jakni izgledao je više kao zlokobna maskota guma Michelin nego kao svemoćni vođa koji izaziva strah.
Putin je pokušao kopirati moderni stil Zelenskog tako što je odbacio uštogljeno odijelo i izišao među ljude. Ali taj slabi pokušaj samo je pokazao da se starog psa ne može naučiti nove trikove. Da bi stvar bila još gora, čak je TV prijenos njegovog govora usred rečenice prekinut, što je objašnjeno „tehničkim poteškoćama.“
Povijest voli hrabre, posebno one koji prkose šansama koje su protiv njih. Kroz svoj neustrašivi poziv na akciju, Zelenski definira svoje nasljeđe svakim danom, dok Putinove jasno vidljive slabosti potkopavaju reputaciju snage koju se toliko trudio stvoriti.
Teško je reći do koje mjere je komunikacijski talent Zelenskog odgovoran za iznenađujuću snagu ukrajinskog otpora. Ali, ako je Churchillova teza o moći govorništva točna, riječi ukrajinskog predsjednika u povijesti će ostati zapamćene kao ključne.
Kao što je Churchill napisao: „Od svih talenata koje čovjek može imati, najvredniji je talent govorništva. Onaj koji ga posjeduje, ima moć veću od moći kralja.“ Ili u ovom slučaju diktatora.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare