Jeftinije grijanje nadohvat ruke? Ispod slavonske zemlje leži skriveno blago

Ekonomija 14. velj 202308:07 1 komentar
Pixabay

U vrijeme poskupjelih energenata i straha od velikih računa, plaćati tople radijatore u pola cijene zvuči nestvarno. No, Hrvatska je bogata geotermalnim izvorima koji bi mogli zamijeniti dosadašnje termoelektrane.

Ispod plodne slavonske zemlje leži skriveno blago. Otkrit će ga vibracije. Na području Vinkovaca ćemo snimiti 25 seizmičkih linija, novih, ukupne dužine oko 26 kilometara, poručuje Martina Tuschl iz Agencije za ugljikovodike.

Posebni vibrokamioni stigli su iz Poljske. Proizvodi valove koji putuju pod zemlju, ti se valovi odbijaju o geološke slojeve i vraćaju na površinu, kaže Maciej Stawinoga iz tvrtke za seizmološka istraživanja, piše Zimo.

U Hrvatskoj se ne treba izmišljati topla voda

Podaci se snimaju pomoću geofona, malih uređaja zabodenih u zemlju. Potom stižu do mozga operacije, u centralnu jedinicu na terenu. Obrada podataka trajat će mjesecima i otkriti gdje se nalaze termalni izvori.

U Hrvatskoj se ne mora izmišljati topla voda, ovdje se doslovce hoda po njoj, naime, na području Panonskog bazena podzemne vode 60 posto su toplije nego drugdje u Europi, kaže reporterka Marina Bešić Đukarić.

Agencija za ugljikovodike istražuje ukupno 6 lokacija. Nakon Vinkovaca na redu je Vukovar. Osijek, Sisak, Velika Gorica i Zaprešić, već su gotovi. Ovdje u Vinkovačkom području očekujemo 80 do 100, Vukovar oko 70 stupnjeva, Osijek 50 do 80, Gorica 90, kaže Martina Tuschl.

Računa se na novac Europske unije

Temperature su dovoljno visoke da snize račune za grijanje. Zamjenik gradonačelnika Vinkovaca Josip Romić poručuje da račune može smanjiti do 50 posto.

Nova energija mogla bi zagrijati svih šest gradova. Agata iz Vinkovaca kaže To je veliko rješenje. Tek kada vidimo ću vjerovati, poručuje Mario iz Vinkovaca.

Ulaganja su velika. Najmanje dvije potrebne bušotine stoje 10 milijuna eura i gradovi će ih morati osigurati. Volje ima. Grad Vinkovci ima toplinski sustav na koji se priključi do 1700 domaćinstava i ako se tlo pokaže plodonosno, mogli bi se okrenuti obnovljivim izvorima energije, napominje Romić.

Računa se na novac iz europskih fondova, jer okretanje obnovljivim izvorima i zelenoj energiji podupire i Europska unija, piše Zimo.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare