Usporavanje kineskog gospodarstva srušilo azijske burze

Ekonomija 16. kol 202108:07 0 komentara
Behrouz MEHRI / AFP, Ilustracija

Na azijskim burzama u ponedjeljak su cijene dionica pale jer niz pokazatelja ukazuje na iznenađujuće usporavanje aktivnosti u Kini, motoru globalnog rasta, dok svijet nastoji cijepljenjem suzbiti širenje delta varijante korornavirusa.

MSCI indeks azijskih dionica bez japanskih oko 7,00 sati bio je u minusu 0,2 post, te je sve bliže najnižim ovogodišnjim razinama, koje je dotaknuo u srpnju.

Istodobno, japanski Nikkei indeks potonuo je 1,8 posto. Južnokorejski Kospi bio je u minusu 1,16 posto, australski ASX za 0,34 posto, dok je šangajski burzovni indeks bio u plusu 0,4 posto.

Podaci o srpanjskoj maloprodaji, industrijskoj proizvodnju i ulaganjima u velikim gradovima u Kini svi odreda bili su ispod očekivanja, a taj trend vjerojatno će se pogoršati s obzirom na nedavna ograničenja aktivnosti zbog izbijanja zaraze covidom-19.

Naime, industrijska proizvodnja u drugom najvećem svjetskom gospodarstvu u srpnju je porasla 6,4 posto, dok su očekivanja analitičara bila 7,8 posto,
promet u maloprodaji porastao je za 8,5 posto, znatno niže od projiciranih 11,5 posto i od u srpnju zabilježenih 12,1 posto, dok su ulaganja u fiksnu
imovinu ojačala u prvih sedam mjeseci 10,3 posto, prema prognoziranih 11,3 posto.

“Azija ima nisku razinu procijepljenosti i nisku toleranciju širenja covida, što sugerira da je taj dio svijeta ekonomski najviše pod pritiskom delta varijante”,
kaže ekonomsit JP Morgana Bruce Kasman.

Dodaje da je Kina usred ukidanja potpora, što bi moglo ograničiti rast potražnje i pritiskati izvedbu kineskog gospodarstva u ostatku godine, zbog čega snizuju regionalne procjene rasta za drugu polovinu godine.

Dolar pod pritiskom prodaja

Na deviznim tržištima dolarov indeks, koji mjeri kretanje tečaja dolara prema šest najznačajnijih svjetskih valuta oslabio je u ponedjeljak za 0,07 posto, na 92,528 bodova.

Prema euru, njegov tečaj oslabio je 0,04 posto, na 1.1796 dolara za euro. U odnosu na jen, dolar se spustio za 0,1 posto, na 109,45 jena.

Američka valuta pod pritiskom je podatka o povjerenju američkih potrošača, objavljenog krajem prošlog tjedna, koje je potonulo na najnižu razinu od 2011. godine zbog širenje delta varijane koronavirusa.

Za nove smjernice investitori čekaju objavu podatka o američkoj potrošnji, koji će biti objavljen u utorak.

Na naftnim tržištima cijene su oslabile, dijelom zbog zabrinutosti da bi ograničenja putovanja uspijed ponovnog širenja koronavirusa mogle naštetite svjetskog potražnji, posebice kineskoj.

Barel Brenta na londonskom tržišti oslabio je 78 centi, na 69,81 dolar, a na američkom za 80 centi, na 67,64 dolara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!