Prehrana trudnica s povišenim šećerom: Što izbjegavati i kako jesti zdravo?

Majka i dijete 18. stu 202215:24 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Za vrijeme trudnoće se postavljaju brojna pitanja – kako se moram ponašati, što smijem jesti, smijem li trenirati za vrijeme trudnoće i slične. Prehrana trudnica nerijetka je tema na raznim društvenim mrežama i forumima. Želje za određenom hranom, ali i mogućnost konzumiranja određene hrane za vrijeme trudnoće može se razlikovati od žene do žene.

Međutim, trudnice koje imaju zdravstvene poteškoće će kod odabira morati biti posebno oprezne. Tako postoji posebna prehrana trudnica s povišenim šećerom.

Povišeni šećer u trudnoći

Trudnice s povišenim šećerom mogu imati komplikacije ukoliko ne paze na prehranu i neke navike. Dijabetes može ugroziti razdoblje trudnoće te je vrlo važno prilagoditi se bolesti.

S godinama se pokazalo kako je broj osoba koje pate od šećerne bolesti sve veći, a smatra se da utjecaj na to imaju loše životne navike, loša prehrana te manjak tjelesnih aktivnosti. Najveći problem je to što dijabetes može imati dugoročno negativne posljedice na trudnicu, ali i plod.

Kod šećerne bolesti dolazi do povišene razine šećera u krvi zbog nedovoljnog djelovanja inzulina kojeg inače luči gušterača. Kod nekih se trudnica inzulin uopće ne stvara, a kod nekih se stvara u povećanim količinama. Šećer nam je potreban kao energija te nam treba da bismo mogli normalno funkcionirati.

Negativne posljedice neliječenja povišene razine šećera u krvi su:

– oštećenje malih krvnih žila u bubrezima

– oštećenje krvnih žila u očima

– oštećenja srca

– oštećenja živčanog sistema

– nepovratna oštećenja organa

U trudnoći, kada se traži posebna prehrana, se može pojaviti gestacijski dijabetes ili dijabetes u trudnoći. Žene koje već ranije boluju od dijabetesa tipa 1. ili 2. mogu doživjeti pogoršanje za vrijeme trudnoće.

Ako se povišeni šećer pojavio po prvi puta tek u trudnoći, riječ je o gestacijskom dijabetes.

Gestacijski dijabetes

Pojava povišenog šećera u trudnoći se obično odvija oko drugog tromjesečja trudnoće. U tom periodu se povećava potreba za inzulinom, a stanice postaju otpornije na djelovanje inzulina. Ova pojava može izazvati komplikacije kod majke i djeteta.

Neki od simptoma povišenog šećera u trudnoći su:

– često mokrenje

česte glavobolje

– jak i izražen umor

– stalna i jaka žeđ

Ova vrsta dijabetesa ima i određene čimbenike kod kojih se češće pojavljuje. Žene starije od 35 godina i koje su pretile imaju veću šansu od razvijanja gestacijskog dijabetesa. Kod žena kojima netko u obitelji boluje od dijabetesa tipa 2, koje su ranije rodile dijete teže od četiri kilograma ili su imale gestacijski dijabetes u prethodnoj trudnoći je šansa za ponovnu pojavu veća. Povećana je šansa i kod žena koje imaju sindrom policističnih jajnika.

Ako se kod trudnice pojavljuju navedeni simptomi, trebate se obratiti liječniku i zatražiti dijagnozu. Kada se uspostavi da je riječ o trudnici s povišenim šećerom, vrijeme je za mjere opreza i liječenje. Liječenje se provodi konzumiranjem pravilne prehrane, smanjenjem kilograma i redovitoj tjelovježbi.

Prehrana trudnica s povišenim šećerom

Da bi osigurali zdrav život sebi i plodu, trudnica s povišenim šećerom treba popraviti prehranu, odnosno, uvrstiti zdrave namirnice. Prije svega treba razmisliti i o broju unesenih kalorija kroz dan.

Velik dio trudnica s gestacijskim dijabetesom ima prekomjernu težinu te za početak treba ograničiti unos kalorija kroz dan. Žene koje miruju trebale bi unijeti oko 1.800 kalorija dnevno, a one koje se kreću i rade oko 2.100 kalorija dnevno.

Prehrana kod trudnica s povišenim šećerom treba uključivati raznovrsne namirnice, ali i izbjegavanje neke hrane poput gaziranih pića i zaslađenih sokova, pržene hrane, nekoliko puta prerađene hrane te hrane s puno šećera i zaslađivača.

Ovo su neke od namirnica koje biste mogle uvrstiti u prehranu trudnica kojima je šećer povišen:

– cjelovite žitarice

– poluobrano mlijeko

– integralni kruh i tost

– jogurt, voćni jogurt

– povrće

– mahunarke i grah

– tuna i sardine iz provjerenih izvora

– losos, piletina, janjetina i puretina

– gljive

U nastavku donosimo savjete kako održavati zdravu prehranu kod trudnica s povišenim šećerom.

1. Smanjite hranu bogatu škrobom

Prehrana bogata škrobom nije zdrava za trudnice s povećanom razinom šećera jer škrob postaje glukoza. Ovo ne znači da škrob trebate u potpunosti izbaciti, već bi bilo dobro smanjiti takve namirnice.

Prosjek koji bi bio u redu na dnevnoj razini je oko dvije šnite kruha dnevno. Ako ste navikli na sendviče, peciva i slično kada ste gladni, pokušajte ta jela zamijeniti zdravijim alternativama – voćem, zdravim grickalicama ili sjemenkama.

2. Jedite više manjih obroka dnevno

Umjesto da šokirate tijelo i pojedete jedan veliki obrok, najbolje bi bilo prehranu organizirati tako da kroz dan pojedete više manjih obroka. Na ovaj način ćete poticati ravnomjernu regulaciju šećera u krvi. Ovakav način hranjenja će također pomoći i bebi koja zahtijeva uravnoteženu prehranu, ali i vama koje ćete se osjećati zdravije i bolje umjesto da se prejedate. Nemojte preskakati obroke.

3. Jedite doručak

Jedna od navika u moderno doba je izbjegavanje doručka. Prehrana trudnica s povišenim šećerom bi obavezno trebala sadržavati i doručak. Doručak će pomoći u kontroliranju šećera zbog jutarnje izmjene u hormonalnoj ravnoteži. Najbolja opcija su obično mliječni, fermentirani proizvodi, proteini i malo škroba.

4. Voće je zdravo, ali ne ako ga je previše

Ograničite koliko ćete voća pojesti jer ono u sebi sadrži prirodne šećere. Dobro bi bilo ograničiti se na do dvije porcije voća dnevno ili jednu manju porciju po obroku. Ovo ne bi trebalo uključivati konzervirano voće već samo svježe.

5. Izbacite gazirano, zaslađeno i čokoladno

Iako čokolada u trudnoći može biti i korisna, ona se ne bi trebala nalaziti na popisu namirnica prehrana trudnica s povišenim šećerom. U slatkišima i keksima se nalazi mnogo ugljikohidrata i masti, a malo nutritivno potrebnih sastojaka. Slatkiši će samo štetiti vama i djetetu. U čajeve i druga pića nemojte dodavati šećer ili med.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!