Karšijaka bolja od Efesa!

Košarka 14. lip 201519:04 > 19:05
Getty Images Sport, Christof Koepsel

Poslije dva odigrana meča u Istanbulu, rezultat u seriji je bio 1-1, za titulu su podsjećanja radi potrebne četiri pobjede.

Karšijaka koja je u polufinalu bila bolja od Fenerbahčea, napravila je zlata vrijedan brake i protiv Efesa pa je željela pred svojim navijačima sačuvati stečeni kapital i približiti se osvajanju titule, titule koji stručnjaci nisu očekivali niti prognozirali. Slagali su se da Karšijaka može biti neugodan rival ali da može do trona nisu. Poslije trećeg susreta u kojem je Karšijaka pobjedila sa 71:65, možda promjene mišljenje.

Prva dionica je donjela istu priču kao onu koju smo imali priliku vidjeti u prva dva ogleda. Potpuno izjednačena igra, velika borba za svaku loptu za svaki pedalj terena. Blaga prednost bila je u rukama igrača Efesa ali je ovaj period igre završen rezultatom 18:18.

Ništa se značajno nije mjenjalo ni u drugoj četvrtini. Igralo se po principu poen za poen, a u samoj završnici Efes je stekao prednost od četiri poena – 39:35. Vrlo značajna četiri poena za tim iz Istanbula s obzirom da su sve dosadašnje utakmice finalne serije riješene na jednu loptu. Krstić je ubacio samo dva poena u prvom poluvremenu, ali su dominaciju pod košem donjeli Lasme i Šarić. S druge strane Karšijaku je u igri držao Amerikanac Strawberry.

Rat se nastavio, s tom razlikom što je u trećoj dionici bolji bio domaćin. Efes nije uspio sačuvati kapital iz prvog poluvremema, pa je uoči posltednje deonice imao deficiti od četiri poena 55:51. Uz veliku podršku s tribina Karšijaka je do kraja odigrala gotovo bez greške. Vodi u seriji sa 2-1 i dvije pobjede je dijeli od osvajanja titule, titule u konkurenciji sa Efesom i Ferenerom. Tko se tome nadao?