EP 2015: Kikanović donio BiH pobjedu protiv Izraela

Košarka 07. ruj 201519:16 > 19:26
AFP

Utakmicom protiv Izraela, košarkaši BiH večeras su odigrali treći susret u sklopu grupe A Eurobasketa 2015. koje se igra u četiri države. Regularni dio utakmice je završen sa 75:75. Nakon produžetka, slavila je reprezentacija BiH košem Kikanovića.

Susret su bolje otvorili Izraelci koji su nakon prvog perioda imali prednost od 13 poena, a bili su bolji od BiHreprezentativaca u svakom segmentu igre.

Reprezentativci BiH su izgubili mnogo lopti u prvom dijelu igre, što se odrazilo i na rezultat koji je glasio 29:16.

Najbolji rezime prve četvrtine bio je komentar Edina Avdića koji je kazao: “Gotovo da nismo obranili niti jedan napad u prvoj četvrtini”.

Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 45:35 za Izrael.

U nastavku se u selekciji Izraela budi i naturalizirani Izraelac D. Fischer, pa prednost raste na više od 15 poena.

Tri minute prije kraja treće četvrtine BiH se približava na pet poena zaostatka. Seriju BiH je predvodio Stipanović, a pomogli su Renfroe i Gordić. Rezultat 55:50 u tom trenutku se činio mnogo povoljnijim nego minus 15 samo nekoliko minuta ranije.

Sa zvukom sirene Kikanović pogađa tricu i postavlja rezultat 75:75 i šalje utakmicu u produžetak.

Stipanović je upisao 16 poena i 16 skokova, Gordić je također dodao 16 poena. Casspi je bio prve ime Izraelaca sa 25 poena, šest skokova i pet asistencija.

Izrael je bolje otvorio produžetak ali se BiH opet vratila sa dva vezana poena Gordića.

U triler završnici, nakon sjajnog solo prodora Renfroea opet sa zvukom sirene pogađa Kikanović i donosi prvu pobjedu za BiH na ovom prvenstvu.

Konačan rezultat bio je 86:84.

Gordić sa 22 poena, Kikanović sa 17, Stipanović sa 16, Renfroe sa 12 poena i osam asistencija i Šutalo sa 12 poena su bili najefikasniji u reprezentaciji BiH.

Kod Izraelaca su bili najefikasniji Casspi sa 29 poena i Elliyahu sa 14 poena.