LeBron James isključen nakon što je suparničkom igraču razbio arkadu

Košarka 22. stu 202110:22 0 komentara
Nic Antaya / Getty images / Profimedia

Po drugi put u svojoj 19-godišnjoj NBA karijeri LeBron James je zaradio isključujuću pogrešku, nakon što je početkom treće četvrtine u borbi za poziciju udario centra Detroita Isaiaju Stewarta i razbio mu arkadu, ali su njegovi Lakersi velikim preokretom u posljednjoj četvrtini došli do pobjede 121-116.

Prava je sreća da se incident nije pretvorio u opću tučnjavu, jer se okrvavljeni Stewart želio obračunati sa zvijezdom Lakersa, a snažnog 20-godišnjeg centra jedva je uspjelo zadržati nekoliko njegovih suigrača i pomoćnih trenera. S druge strane je u teren ušla i cijela klupa gostujuće momčadi kako bi stala u Jamesovu obranu i scene su podsjetile na ono što se u Detroitu dogodilo prije 17 godina, kad se sukob igrača Pistonsa i Indiana Pacersa s terena preselio i na tribine danas već srušenog Auburn Palacea, gdje su gostujući igrači ušli u šakački obračun s navijačima domaće momčadi.

Incident je danas poznat pod nazivom “Malice at the Palace”, o njemu je nedavno snimljen i dokumentarni film koji je bacio potpuno drugačije svjetlo na službene verzije objavljene odmah nakon tučnjave, pri čemu su deblji kraj izvukli košarkaši gostujuće momčadi, a scene iz Little Caesars Arene su djelovale kao da se priprema nastavak spomenutog dokumentarca.

Nakon što se situacija na terenu smirila, suci su pregledali snimku svih događaja i odlučili isključiti LeBrona Jamesa zbog “udarca iznad visine ramena”, Stewartu su dodijelili dvije tehničke pogreške, što je značilo i njegovo isključenje, a tehničku je zaradio i Russell Westbrook, jer u nastaloj gužvi nije bio u ulozi mirotvorca već je tražio sukob sa suprotnom stranom.

Nema dvojbe da je James zaslužio biti isključen, a snimka ukazuje i na njegovu namjeru da ozlijedi Stewarta s kojim je bio u klinču prije nego što je laktom i lijevom podlakticom prešao preko njegovog lica. No, iz redova Lakersa to odbacuju kao mogućnost.

“Stewartov lakat je završio u Jamesovim rebrima, što je bio prekršaj i LeBron se pokušao zaštiti. Došlo je do nenamjernog kontakta, što je očigledno bilo dovoljno za isključenje”, izjavio je trener Lakersa Frank Vogel.

“Svi u ligi znaju da LeBron nije prljav igrač. Zapravo, kad ga je udario, čim je to napravio, pogledao ga je i ispričao mu se”, rekao je centar Lakersa Anthony Davis koji je također bio u tom klinču, u kojem se Stewart našao između dvojice igrača Lakersa.

U trenutku incidenta, 9:18 minuta prije završetka treće četvrtine, Detroit je imao 12 koševa prednosti (79-67). Kako je uoči zadnje četvrtine prednost Pistonsa bila još uvjerljivija (99-84), činilo se da će domaća momčad doći do pobjede.

No, probuđeni Lakersi su u zadnjoj četvrtini ostavili Pistonse na samo 17 koševa, ubacili im 37 i tako bez LeBrona došli do velikog preokreta. Najveće zasluge idu dvojcu Davis – Westbrook. Davis je dvoboj završio sa 30 koševa i 10 skokova, a u neizvjesnoj završnici dvaput je blokirao novaka Pistonsa Cadea Cunnighama, dok je Westbrook bio na rubu “triple-doublea” sa 26 poena, 10 asistencija i devet skokova.

Kod Detroita je najbolji strijelac bio Jerami Grant sa 36 koševa, dok je mladi razigravač Cunningham ostvario svoj prvi “triple-double” u NBA ligi sa 13 poena, 12 skokova i 10 asistencija.

Uspješnu večer je imala i druga momčad i Los Angelesa. Nakon dva uzastopna poraza u gostima, Clippersi su na svom parketu svladali Dallas Maverickse sa 97-91, a hrvatski reprezentativni centar Ivica Zubac je u pobjedu svoje momčadi ugradio 16 koševa i 10 skokova.

Paul George je sa 29 poena bio najbolji strijelac Clippersa, a uz to je imao i šest asistencija te četiri skoka. Reggie Jackson je postigao 23 koša.

Dallas je u Los Angelesu bio bez Luke Dončića na parketu pa je glavni napadački teret preuzeo Latvijac Kristaps Porzingis koji je postigao 25 poena. Pratio ga je Jalen Brunson sa 20 koševa i osam skokova.

Pobjedničke nizove su nastavile i dvije najuspješnije momčadi u novoj sezoni, Golden State Warriorsi i Phoenix Sunsi.

Warriorsi su pred svojim navijačima svladali Toronto Raptorse sa 119-104 i tako došli do četvrte uzastopne pobjede, a ukupno 15. u prvih 17 utakmica nove sezone, iako Stephen Curry nije imao svoju večer. Najbolji strijelac momčadi je ubacio samo jednu tricu iz šest pokušaja, pogodio svega dva od deset šutova iz igre za ukupno 12 koševa. No, podijelio je osam asistencija i dao prostora raspoloženim suigračima.

Protiv Raptorsa su to bili Jordan Poole, koji je ubacio 33 poena šutirajući 10/13 iz igre te 8/11 za tricu, i Andrew Wiggins čiji je konačni učinak bio 32 koša i šest skokova.

Warriorsi su već u desetoj minuti prve četvrtine bili na 20 koševa prednosti (31-11), od čega se gostujuća momčad nije uspjela oporaviti do kraja utakmice u kojoj nije uspjela ozbiljnije ugroziti domaću momčad. Kod Raptorsa su najbolji bili Pascal Siakam (21 koš i šest skokova) i Fred VanVleet (17 poena, sedam asistencija).

Još uvjerljiviji su bili Phoenix Sunsi svladavši pred svojim navijačima Denver Nuggetse sa 126-97 za ukupno 13. pobjedu, a čak 12. u nizu koji je započeo još 31. listopada protiv Clevelanda, kad je momčad iz Arizone do tada imala tek jednu pobjedu u prve četiri utakmice.

Nuggetsi bez ozlijeđenog Nikole Jokića nisu bili ozbiljan suparnik pa je već na kraju prve četvrtine bilo +20 (48-28) za Sunse kojima je ostalo samo održavati stečenu prednost do kraja dvoboja u Footprint Centeru.

Igrač s klupe Phoenixa Cameron Johnson bio je najbolji strijelac momčadi sa 22 koša. Startni centar Deandre Ayton ubacio je 21 koš uz osam skokova, a Devin Booker se zaustavio na 17 poena. Kod gostiju je najbolji strijelac bio Jeff Green sa 19 koševa, dok je Aaron Gordon spojio 16 poena i 10 skokova.

U dvoboju dvije momčadi iz Istočne konferencije, Chicago Bullsi su u United Centeru svladali New York Knickse sa 109-103. Time su se izjednačili s Brooklyn Netsima (12-5) i nalaze se na vrhu ljestvice na Istoku.

Nakon boljeg otvaranja i dvoznamenkastog vodstva (20-8) u prvoj četvrtini, dvoboj Bullsa i Knicksa je bio vrlo izjednačen u drugom poluvremenu, a odluka o pobjedniku pala je u posljednjoj minuti, pri čemu je ključnu ulogu imao Zach LaVine. Prvo je na 1:19 minuta prije kraja položio za +5 (104-99), a onda je u zadnjih pola minuta dvaput pogodio oba bacanja i odveo Bullse do nedostižnih 108-101.

LaVine je završio dvoboj sa 21 košem, šest skokova i četiri asistencije, a najbolji je kod pobjednika bio DeMar DeRozan sa 31 poenom, šest skokova i pet asistencija. Knickse je, već prema običaju iz prošle i ove sezone, predvodio Julius Randle sa 34 koša i 10 skokova.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram