Hrvatska pregazila Norvešku na Maksimiru, EP sve bliže

Nogomet 28. ožu 201519:29 > 19:57
Damir Krajac / CROPIX

U utakmici H skupine kvalifikacija za EURO 2016 u Zagrebu su hrvatski nogometaši slavili protiv Norveške s 5-1 (1-0) i zadržali vodeće mjesto u skupini!

Izabranici Nike Kovača došli su do uvjerljive pobjede, ali u igri “vatrenih” nedostajalo je presinga i brzog protoka lopte. Hrvatska je i nakon ovog dvoboja ostala neporažena u kvalifikacijskim susretima za europska prvenstva. Od 1994. godine Hrvatska je odigrala 29 utakmica na domaćem terenu, te je upisala 22 pobjede i 7 remija, a u 19 utakmica nije primila gol.

Brozović načeo Norvežane

Iako “vatreni” nisu djelovali dobro u prvom poluvremenu, ipak su na odmor otišli sa vodstvom 1-0, a strijelac je bio Marcelo Brozović u 30. minuti. Akciju je povukao Modrić, koji je poslužio Olića, a on je kratkim pasom odigrao za Brozovića, koji je sa 20 metara pogodio u donji dio desnog kuta.

Brozović je ujedno bio i jedini koji je ozbiljno zaprijetio norveškom vrataru u prvih 45 minuta. U 5. i 20. minuti dobro je pucao sa vrha šesnaesterca, ali norveški blok je u oba slučaja loptu skrenuo u korner.

Iako su Norvežani ostali bez udarca po golu u prvom poluvremenu, par puta su zaprijetili iz polukontri, ali nedostajao im je završni pas.

Malo odlučniji pristup hrvatskih nogometaša u drugom dijelu brzo je dao rezultata. Nakon izvedenog auta, kombinacija Rakitića i Perišića, koji odličnim udarcem pogađa za 2-0 u 54. minuti.

Ola zabio u 101. nastupu

U 66. minuti slavljenik Ivica Olić, kojemu je ovo bio 101. nastup za “vatrene”, dobio je najbolji poklon, upisao se u strijelce. Pranjić je ubacio u kazneni prostor, a Mandžukićev udarac glavom Olić je klizećim startom pospremio u mrežu.

U 69. minuti Norveška nije iskoritila penal. Zračni dvoboj Ćorluke i Elyounoussija u 16-ercu za suca je bio kazneni udarac za goste. Tarik Elyounoussi, koji je izborio penal, odlučio ga je i izvesti, ali je pogodio vratnicu.

Ćorluki ova utakmica neće ostati u dobrom sjećanju. Naime, u 74. minuti nepotrebno je zaradio crveni karton. U 81. Mandžukić je sam izbio pred gol Norvežana, ali je Nyland obranio, a iz kontranapada Norveška postiže pogodak, strijelac je bio Tettey.

No, do kraja utakmice Hrvatska je još dva puta zatresla mrežu, a iskazao se i vratar Subašić sa par dobrih obrana. U 87. minuti Srna je izveo korner, a na prvoj vratnici najviši je bio Schildenfeld, koji zabija glavom. Za konačnih 5-1 pogodio je Pranjić u trećoj minuti sudačke nadoknade.

Dvoboju na Maksimiru nazočila je i predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović, koja nije bila u svečanoj loži, već je sjedila na zapadnoj tribini stadiona.

U drugom susretu skupine, Azerbajdžan je s novim izbornikom Robertom Prosinečkim slavio u Bakuu protiv Malte sa 2-0 pogocima Džavida Husejnova (4) i Dimitrija Nazarova (90), a kasnije igraju Bugarska i Italija.

HRVATSKA: Subašić, Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić, Rakitić (Schildenfeld, 76), Modrić, Brozović, Perišić, Mandžukić (Badelj, 88), Olić (Kramarić, 69).

NORVEŠKA: Nyland, Hoegli, Forren, Nordtveit, Linnes, Tettey, Johansen, Skjelbred (Samuelsen, 19), Daehli (Nielsen, 61), Elyounoussi (Abdellaoue, 80), Odegaard.

STRIJELCI: 1-0 Brozović (30), 2-0 Perišić (54), 3-0 Olić (66), 3-1 Tettey (81), 4-1 Schildenfeld (87), 5-1 Pranjić (90+3).

CRVENI KARTON: Vedran Ćorluka (74).

SUDAC: Carlos Velasco Carballo (Španjolska)

STADION: Maksimir

GLEDATELJA: 24.000