Prva HNL: Remi u Rijeci, pobjede Hajduka i Varaždina

Nogomet 03. velj 202121:46 0 komentara
Nogomet, lopta, nogometna lopta
Pixabay (ilustracija)

U najzanimljivijem susretu 19. kola Prve HNL igranom u srijedu Rijeka i Šibenik su igrali 2-2 (1-2), dok su u preostala dva dvoboja po tri boda osvojili domaćini, Hajduk je sa 1-0 (1-0) svladao Istru 1961, dok je Varaždin bio uspješniji od Gorice sa 2-1 (0-1).

Šibenčani su bili nadomak trećeg uzastopnog uspjeha i to na gostovanjima, poveli su 2-0 golovima Sahitija (27) i Jurića (32), za Rijeku je smanjio Pavičić (34), da bi na konačnih 2-2 poravnao Andrijašević (90+11-11m) iz kaznenog udarca u 11. minuti sudačke nadoknade. Prva tri pogotka na utkamici postignuta su u razdoblju od samo sedam minuta u drugom dijelu prvog poluvremena. Šibenik je poveo preko Sahitija, koji igra u sjajnoj formi, on je pokušao proigrati Jurića u domaćem kaznenom prostoru, to dodavanje je presjekao Arsenić, ali lopta se vratila u noge Sahitiju.
Napadač Šibenika se uspio otresti trojice čuvara i preciznim udarcem svladati Nevistića. Bio je to već četvrti pogodak Sahitija u posljednje tri utakmice, a u sve tri je doveo svoju momčad u prednost od 1-0, kako protiv Lokomotive tako i protiv Dinama te sada Rijeke. Šibenik je povisio na 2-0 nakon odličnog prolaska Bulata po lijevom krilu, kapetan gostiju potom je dodao Raku koji je uputio traljav udarac prema vratima sa 12-ak metara, no loš udarac se pretvorio u odličnu asistenciju jer je do lopte u Rijekinom petercu stigao Jurić te pogodio praznu mrežu. Rijeka se smanjila samo dvije minute nakon toga. Menalo je lucidno petom proigrao Pavičića na rubu kaznenog prostora, a ovaj je preciznim udarcem pogodio lijevi kut nemoćnog Labrovića.
Čitavo drugo poluvrijeme igralo se na polovici terena koja pripada Šibeniku, no unatoč snažnom pritisku Rijeke domaći sastav nije uspio stići niti do poravnanja sve do same završnice u kojoj su u glavnoj ulozi bili sudac Vučković i VAR. Prvo je u 90. minuti Yateke zatresao mrežu gostiju, no nakon više od četiri minute pregledavanja snimke utvrđeno je kako je prije Yatekeova pogotka Kulenović bio u minimalnom zaleđu. Uslijedila je dugačka nadoknada u kojoj su Riječani tri puta tražili kazneni udarac. Vučković je pregledom snimke ustanovio kako nije bilo dovoljno kontakta između Kvesića i Murića, pa da zatim igrač Šibenika nije igrao rukom u svom 16-ercu, no međusobno potezanje Todoroskog i Arsenića u osmoj minuti nadoknade okarakterizirao je kao prekršaj braniča gostiju. Odgovornost je preuzeo kapetan Rijeke Andrijašević te pogodio za konačnih 2-2.
Četvrta Rijeka sada ima 27 bodova uz tri utakmice manje, dok je Šibenik sedmi sa 20 bodova, koliko ima i šesti Slaven Belupo.
Hajduk je niz od dva uzastopna prvenstvena poraza prekinuo minimalnom domaćom pobjedom protiv posljednjeg sastava na ljestvici. Agresivan ulazak u utakmicu splitskom se sastavu isplatio u 16. minuti kada je Todorović na desnom boku prevario Vojkovića te ubacio prizeman centaršut u gostujući peterac gdje se najbolje snašao turski centarfor Umut i skrenuo loptu u mrežu. Desetak minuta potom imao je Umut idealnu priliku za drugi pogodak, nakon igranja rukom Tomaševića u svom kaznenom prostoru sudac Lovrić pokazao je na bijelu točku, no udarac turskog napadača zaustavila je vratnica. Bio je to već šesti promašeni kazneni udarac Hajduka u ovom prvenstvu od 10 koliko ih je imao na raspolaganju. Nakon što nije uspio povesti sa 2-0, Hajduk je pao u igri te je većim dijelom drugoga poluvremena čuvao minimalnu prednost. Gosti iz Pule pokušali su u završnici zaprijetiti domaćim vratima, no u svom sastavu nisu imali dovoljno napadačke kvalitete da dođu do pozitivnog rezultata.
Istra 1961 je ovim porazom ostala na 13 bodova, dva manje uz utakmicu manje od pretposljednje Lokomotive.
Varaždina je do vrijedne 2-1 (0-1) pobjede protiv Gorice stigao preokretom u završnici. Gosti su poveli u 21. minuti pogotkom Lovrića. Varaždin je izjednačio u 76. minuti preko Obregona, a za pobjedu domaćih pogodio je Gabrijel Boban. Puno bolju igru u prvom poluvremenu, u kojem im je zbog igranja rukom i poništen jedan pogodak, nogometaši Gorice su pretvorili u vodstvo u 21. minuti. Australac Kalik je lukavo prebacio obranu Varaždina i idealno poslužio Kristijana Lovrića koji se sjurio u kazneni prostor domaćih i sa 12-13 metara preciznim udarcem svladao vratara Horkaša.
Bio je to 13. ovosezonski pogodak Lovrića kojim se opet probio na čelo ljestvice strijelaca Prve HNL. Domaći su aktivniju igru u nastavkuuspjeli materijalizirati u 76. minuti. Japanac Urata je ubacio iz slobodnog udarca, a Obregon je u petercu spretno podmetnuo nogu i svladao vratara Gorice Banića. U 90. minuti je došlo do potpunog preokreta. Za ono što nije uspio pogoditi u 68. minuti Gabrijel Boban se iskupio 22 minute poslije, kad je dobio loptu u srcu kaznenog prostora i preciznim udarcem pod gredu donio petu ovosezonsku pobjedu domaćoj momčadi.
Varaždin je sa 18 bodova ostao na osmom mjestu, a Gorica je ostala na trećoj poziciji s 33 boda. Na vrhu su Dinamo i Osijek sa po 42 boda.