Let Kamale Harris odgođen zbog misterioznog havanskog sindroma

Svijet 24. kol 202118:24 > 18:25 0 komentara
EVELYN HOCKSTEIN / POOL / AFP

Američka potpredsjednica Kamala Harris stigla je u Vijetnam u utorak nakon što je putovanje odgođeno na tri sata iz zabrinutosti zbog neobjašnjivog zdravstvenog incidenta potencijalno povezanog s misterioznim havanskim sindromom.

Harris, odlučna u tome da okupi saveznike u nastojanjima da se suprotstave Kini, stigla je u prijestolnicu jugoistočne azijske zemlje nakon tri sata čekanja u Singapuru i neobične izjave američkog veleposlanstva u Vijetnamu koje je za kašnjenje okrivilo “mogući neobični zdravstveni incident”.

Američka vlada taj termin često koristi za opisivanje havanskog sindroma, stanja sa simptomima poput vrtoglavice, mučnine, migrene i gubitka pamćenja. Prvi su oboljeli američki dužnosnici iz američkog veleposlanstva na Kubi 2016. pa je sindrom po tome dobio naziv.

“Ured potpredsjednice upoznat je sa izvješćem o nedavnom mogućem neobičnom zdravstvenom incidentu u Hanoiju u Vijetnamu”, priopćilo je američko veleposlanstvo.

“Nakon pomne procjene je odlučeno da će se putovanje potpredsjednice nastaviti”, dodaje se u priopćenju bez navođenja pojedinosti.

Oko 200 američkih dužnosnika i njihovih rođaka, uključujući službenike CIA-e oboljeli su od “havanskog sindroma”, rekao je svojedobno ravnatelj CIA-e William Burns.

Panel američke Nacionalne akademije znanosti u prosincu je otkrio da su ga vjerojatno uzrokovale zrake “usmjerene energije”, dodao je Burns.

CIA primjećuje “jako veliku mogućnost” da je sindrom namjerno izazvan i da bi iza njega mogla stajati Rusija, ali se suzdržava od konačnih zaključaka do nastavka istrage. Moskva poriče umiješanost.

Harris je u nedjelju doputovala u Singapur u prvom dijelu posjeta jugoistočnoj Aziji. Optužila je u utorak Kinu za pritiskanje i zastrašivanje zemalja oko spornoga Južnog kineskog mora.

“Postupci Pekinga i dalje potkopavaju poredak temeljen na zakonima”, rekla je u Singapuru.

Kina polaže pravo na većinu mora bogatog resursima, ali njegove dijelove svojim smatraju i neke druge države, među kojima Vijetnam i Filipini, američki saveznici.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!