
Državno odvjetništvo Republike Hrvatske suočeno je s kroničnim nedostatkom kadrova. Potvrdio je to još jesenas sam glavni državni odvjetnik Ivan Turudić podnoseći u Hrvatskom saboru izvješće o radu DORH-a.
Prema Turudićevom izvješću u 43 državna odvjetništva popunjena su sva mjesta državnih odvjetnika, ali nedostaje njihovih zamjenika. Sistematizacijom radnih mjesta predviđeno je 778 zamjenika državnih odvjetnika, a u izvješću je rečeno da ih je 607, odnosno da nedostaje 171.
“Ako se ovaj trend nastavi ili ako se ne zaustavi i krene u drugom pravcu, doći ćemo u situaciju da ćemo morati tražiti odgode rasprava jer jednostavno neće biti dovoljno zamjenika državnih odvjetnika”, rekao je glavni državni odvjetnik lani u listopadu.
Plaće nevelike, interes slab
Osim toga, trećina zaposlenih u DORH-u starije je od 55 godina, mlađih od 30 godina uopće nema, a oglasi za posao često se ponavljaju jer je interes za rad u DORH-u slab. Uvelike je to i zbog tamošnjih nevelikih plaća.
“Ako radi nešto više od 500 ljudi, a trebalo bi ih biti preko 700, naravno da se to u radu osjeti”, također je kazao Ivan Turudić podnoseći jesenas izvješće o radu DORH-a.
Izvješće se odnosilo na 2023. godinu, prije nego što je on došao na čelo DORH-a. No, i nakon njegovog imenovanja u veljači prošle godine, trend odlazaka se nastavio o čemu smo pisali OVDJE i OVDJE.
Tko će pregledati 29.000 snimki?
Vratimo li se u današnje vrijeme, kada je DORH u središtu pažnje javnosti zbog istrage u slučaju Josipa Dabre, ali i inicijative SDP-a za opozivom Turudića, bilježimo Turudićevu prošlotjednu izjavu.
“Ne možemo donositi meritorne odluke na temelju oskudnih informacija. Trebalo je analizirati i razgledati ukupno oko 29.000 videozapisa. Ako svaki traje par sekundi, zamislite koliko je to vremena. Provodi se fonogramsko balističko biometrijsko vještačenje, provedeno je niz izvida i sad kad je situacija bila zrela – mi smo se odlučili za procesuiranje”, izjavio je za Novu TV prošloga četvrtka nakon što je Dabri određen istražni zatvor, a pto je izazvalo politički potres u vladajućoj koaliciji HDZ-a i DP-a.
“Očito se svi boje medija”
Dok im, dakle, u sustavu vlada kronični nedostatak kadrova, DORH-ovi istražitelji moraju pregledati 29.000 (slovima: dvadeset i devet tisuća!) snimki. Iako, prema riječima samog Turudića, većina tih snimki traje tek nekoliko sekundi, opet je to iznimno obiman posao koji netko (neki? mnogi?) moraju obaviti. Očito su značajni kadrovski resursi angažirani u istrazi koja je prvenstveno obilježena kao politička.
Politički analitičar Žarko Puhovski tumači to – strahom od medija.
“I u novinarskim krugovima mnogi to ne žele priznati, ali u ovoj zemlji svi se boje medija. Nije istina da se svi boje policije, DORH-a i Porezne uprave. Neki se boje, neki ne. Ali medija se očito svi boje. Pa kad mediji pritisnu na nekom slučaju (poput Dabrinog, nap.a.) onda ovi u DORH-u nabijaju svojim ljudima prekovremene sate i ovi sjede i rade dan i noć”, smatra Puhovski.
Još jedna otegotna okolnost
K tomu upozorava na još jednu okolnost koja je DORH-u privremeno otežala rad.
“Sjedište Državnog odvjetništva je selilo pa su i tu imali dodatnih poslova i poteškoća.”
Naime, sredinom siječnja su sjedišta DORH-a i USKOK-a preseljena u zgradu Hrvatske pošte u Branimirovoj 4 u Zagrebu. DORH i USKOK bit će podstanari dok bude trajala obnova zgrade u Gajevoj 30, oštećene u potresu 2020. godine.
Inače, procjenjuje se da za optimalno funkcioniranje DORH-a nedostaje između 200 i 300 ljudi na višim dužnostima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare