Informatički stručnjak Marko Rakar bio je gost Dnevnika N1. Rusija je, podsjetimo, u petak osudila Google i Metu na rekordne novčane kazne od 87 odnosno 23 milijuna eura jer nisu uklonili "zabranjene" sadržaje, što je znak sve većeg pritiska na digitalne divove u toj zemlji. Pitali smo Rakara kakve će to reperkusije imati.
Napominje da bitka između Rusije, Facebooka i Google traje godinama.
“Dosad su to uglavnom bile nekakve simbolične kazne ili tehničke prepreke. Twitter je jedno vrijeme bio dramatično usporen. Ovo je prvi put da se pojavila financijska kazna bazirana na prihodima kompanija. Iznosi su dovoljno veliki da se neki ozbiljni odvjetnici angažiraju u tom procesu”, rekao je Rakar.
Ako Facebook i Google ne bi platili kazne, oni mogu zaposlenike Facebooka ili Googlea staviti na neku zabranu ulaska u zemlju, pojašnjava.
“Njima u biti najviše stoje na raspolaganju neka tehnička sredstava, da dramatično uspore pristup tim servisima. Oni njih više ekonomski mogu stisnuti nego naplatiti te kazne (s obzirom na veličinu tržišta, op.a.)”, govori.
Sve velike kompanije koje imaju društvene mreže, objašnjava, rade određene ustupke prema određenim zemljama.
“LinkedIn u Rusiji nije dopušten još od 2016. godine jer postoji zakon da osobni podaci ruskih državljana moraju biti bazirani na serverima u toj zemlji”, kazao je.
“Rusija pokušava svoje cenzorske korake sakriti pod krinkom nekakvog općeprihvaćenog pokušaja da brinu za moral. Ruska pravila su dramatično stroža od onoga što imamo na zapadu”, dodaje.
Rakar kaže da su sljedeći korak sada pregovori te da će se kazne vjerojatno platiti jer su one u terminima Googlea i Facebooka simbolične.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!