Domovinski pokret kojemu je na čelu Miroslav Škoro, kandidat za gradonačelnika grada Zagreba danas je izašao s novim priopćenjem u kojemu tvrde da su nevladine udruge u kojima su radili čelnici platforme Možemo!, a predvodi ju njegov protukandidat za gradonačelnika, Tomislav Tomašević za sebe izvukle pola milijarde kuna.
Jesu li optužbe Miroslava Škore osnovane, te jesu li udruge civilnog društva u Hrvatskoj leglo korupcije i izvor bogaćenja pojedinaca, komentirali su iz vladinog Ureda za udruge.
Ravnateljica Ureda za udruge Vlade RH, Helena Beus nije govorila o konkretnim Škorinim optužbama, ali je dala odgovor iz kojeg proizlazi da je točno sve ono što govori Tomašević odgovarajući na optužbe – da se udruge financiraju na temelju projekata koje dobiju na javnim natječajima, da se kontrolira provedba projekata, da postoji financijska kontrola udruga, kao i da su javno dostupni podaci o radu udruga i njihovom financijskom poslovanju.
“Od njezinog donošenja 2015. javna sredstva za projekte i programe od interesa za opće dobro koje provode udruge dodjeljuju se sukladno Uredbi o kriterijima, mjerilima i postupcima financiranja i ugovaranja programa i projekata od interesa za opće dobro koje provode udruge. Ovaj dokument u potpunosti uređuje sve faze dodjele sredstava – od raspisivanja javnih natječaja, natječajne dokumentacije, preko ugovaranja do praćenja (programskog i financijskog) provedbe ugovorenih projekata i programa”, kazala je za Jutarnji list ravnateljica Ureda za udruge, Beus.
Za provedbu natječajnog postupka te ugovaranje i praćenje ugovorenih projekata odgovorna su, kaže dalje, tijela javne vlasti – davatelji financijskih sredstava, svatko u svom djelokrugu. Govoreći o ulozi vladina Ureda za udruge, kaže da on ima zadaću koordinacije politike javnog financiranja projekata i programa organizacija civilnoga društva te izvještavanja Vlade o provedbi same Uredbe.
Naglašava kako davatelj financijskih sredstava provjerava jesu li sredstva utrošena sukladno svrsi kojoj su dodijeljena.
“Davatelj sredstava obvezan je sukladno Uredbi provjeriti jesu li sredstva namjenski utrošena.”
“Ured za udruge ne posjeduje informacije o provjerama utroška dodijeljenih sredstava, izuzev vlastitih natječaja, već Ured objavljuje kumulativno financijsko izvješće za sve davatelje sredstava, koji su sklopili ugovore za financiranje organizacija civilnoga društva iz javnih izvora”, rekla je ravnateljica Beus.
Podsjeća, međutim, da su neprofitne organizacije, od kojih su udruge najbrojnija vrsta, i obveznici Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, te se za svaku neprofitnu organizaciju mogu pronaći javno dostupni podaci o prihodima i rashodima na godišnjoj razini.
“Mogu se naći u formatu financijskih izvještaja putem Registra neprofitnih organizacija, a detalje o svakoj registriranoj udruzi, uključujući javno objavljene statute zainteresirana javnost može pronaći u Registru udruga”, kazala je Helena Beus.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!