Ako redovito jedete kruh, to može imati i pozitivne učinke na vaše tijelo, ali samo ako jedete zdrave vrste kruha. Naime, prerađeni kruh sadrži niz sastojaka koji mogu negativno utjecati na vaše zdravlje. Uz to, kruh je i izvor dodanog šećera, a nutricionistica Tina Marinaccio savjetuje da pri kupnji kruha obratite pažnju na etiketu jer brojni proizvođači kruha koriste i prirodne zaslađivače koje biste također trebali izbjegavati.
No, ako jedete zdrave vrste kruha vaša prehrana sadržavat će više vlakana, što će imati pozitivan učinak na vaše tijelo. Nutricionisti ističu da je manje obrađen kruh od cjelovitih žitarica izvrstan izvor vlakana.
“Vlakna su ključna hranjiva tvar koju Amerikanci premalo konzumiraju. Manje od jedne od deset osoba unosi preporučenu količinu vlakana”, kazala je nutricionistica Stacey Krawczyk. Dodala je da osobe koje konzumiraju krug i žitarice unose više vlakana nego osobe čija prehrana ne sadrži ove namirnice.
Zašto trebate unositi vlakna?
Kada želimo izgubiti kilograme, kruh je obično prva namirnica koju izbacujemo iz prehrane. No, nutricionistica Krawczyk smatra da ne biste to trebali činiti jer je kruh bogat nizom sastojaka koji su dobri za naše tijelo.
Nutricionistica Claudia Hleap ističe da kruh bogat vlaknima podržava zdravlje i sitost crijeva.
“Vlakna također pomažu u upravljanju šećerom u krvi i regulaciji apetita. Kada birate kruh, odaberite onaj koji ima najviše vlakana i proteina”, pojasnila je Hleap.
Osim što je bogat vlaknima, zdrav kruh je i dobar izvor cjelovitih žitarica, složenih ugljikohidrata, prehrambenih vlakana i drugih sastojaka koji su dobri za naše zdravlje. Punomasno pšenično brašno sadrži puno vlakana i dobar je izvor željeza, kao i mnogih vitamina skupine B. Nutricionistica Abbie Gellman pojašnjava da su neke vrste kruha bogate i hranjivim sastojcima poput orašastih plodova, sjemenki i suhog voća.
Nutricionisti savjetuju da prilikom kupnje kruha odaberete onaj na čijoj etiketi piše da sadrži cjelovite žitarice. Cijelo zrno je cijelo sjeme biljke koja sadrži mekinje, endosperm i klicu. Budući da je cijelo zrno netaknuto, sadrži sve hranjive sastojke iz svakog dijela, piše Eat this. Rafinirane žitarice prolaze kroz postupke obrade tijekom kojih se gube neke hranjive tvari poput mekinja.
“U usporedbi s cjelovitim žitaricama, rafinirana zrna sadrže 25% proteina i polovicu hranjivih sastojaka”, kazala je Gellman.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare