Tuberkuloza kostiju je rijetki oblik tuberkuloze koji pogađa kosti i zglobove. Najčešće su zahvaćeni zglobovi koji nose težinu tijela, a mogu biti zahvaćene i kralježnica, kao i kosti šake ili lakta, posebno nakon neke ozljede. Bolest se teško dijagnosticira, a što se ranije otkrije, to je bolje za njeno tretiranje.
Tuberkuloza je bolest koja najčešće napada pluća, ali se može proširiti i na druge dijelove tijela.
Tuberkuloza kostiju može zahvatiti kralježnicu, kosti, ali i zglobove, a često nema simptoma.
Što uzrokuje tuberkulozu kostiju?
Ovu bolest uzrokuje već postojeća tuberkuloza u tijelu koja se proširila i na kosti. Tuberkuloza se inače širi zrakom i napada pluća, ali se krvotokom može proširiti i u ostatak tijela. Do nje isto tako može doći i kada osoba dođe u kontakt s inficiranom krvlju, tekućinama tijela ili gnojem.
Tuberkuloza kostiju je relativno rijetka, ali se u posljednjih nekoliko desetljeća povećala prisutnost ove bolesti u nerazvijenim zemljama. Zato jer je rijetka, bolest se i teško dijagnosticira i ako se ne tretira može dovesti do različitih zdravstvenih problema.
Općenito, tuberkulozu će prije dobiti osobe koje nisu cijepljene protiv nje, kao i osobe koje zbog neke druge bolesti imaju oslabljen imunitet.
U većem su riziku i osobe koje imaju HIV ili nedostatak vitamina D.
Kako prepoznati tuberkolozu kostiju?
Teško ju je dijagnosticirati jer u ranim stadijima nema simptoma. Jednom kada se prepozna ili kada prođe dovoljno vremena, simptomi mogu naglo uznapredovati.
Neki od simptoma tuberkuloze kostiju koji se javljaju su:
– bol u zahvaćenom području kostiju ili zglobova
– oticanje oko zahvaćenog područja
– ukočenost i problemi s hodanjem, pogotovo kod djece
Kod uznapredovale bolesti dolazi i do deformacije kostiju, neuroloških komplikacija ili do paralize. Uz to, mogu se javiti i uobičajeni simptomi tuberkuloze kao što su povišena temperatura, znojenje po noći, gubitak kilograma i slabost.
Dijagnoza i liječenje tuberkuloze kostiju
Bolest se nekada teško dijagnosticira jer simptomi nalikuju brojnim drugim bolestima. Upravo zato je potrebno napraviti i niz testova i pretraga.
Prije svega će trebati krvna pretraga da se vidi prisutnost bakterije koja uzrokuje tuberkulozu, a trebat će napraviti rentgensku snimku, magnetsku rezonancu i CT kostiju, kao i biopsiju zahvaćenog tkiva.
S druge strane liječenje obuhvaća dugotrajnu terapiju antibioticima s obzirom na to da tuberkulozu uzrokuju bakterije.
Antibiotici se trebaju uzimati od 6 do 18 mjeseci. Mogu se uzimati i kortikosteroidi. Potrebno je vršiti redovite kontrole kako bi se vidjelo djeluje li terapija.
Najvažnije je bolest otkriti na vrijeme i odmah je krenuti tretirati kako ne bi došlo do još većih problema. Tako u nekim slučajevima može doći i do oštećenja kostiju ili zglobova pa će biti potrebna i operacija kojom će se ukloniti zahvaćeno i inficirano područje.
Tuberkuloza kostiju se može spriječiti cijepljenjem ili izbjegavanjem kontakta s osobom za koju znate da ima aktivnu tuberkulozu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!