
Dojenje ima mnoge zdravstvene prednosti za majku i dijete, ali stres u tom procesu ima negativan utjecaj. No, postoji nekoliko načina kako smanjiti stres tijekom dojenja. Najvažnije je poslušati savjete, isprobati više toga i koristiti ono što se pokazalo najboljim.
Dojenje je važan aspekt majčinstva koji ima brojne zdravstvene.
Ipak, uz sve promjene koje se događaju u prvim danima i mjesecima majčinstva te mnoge druge životne situacije, nije rijetkost da se razine stresa povećavaju.
Dojenje i stres nisu najbolja kombinacija s obzirom na to da hormoni stresa, poput kortizola, mogu ometati proizvodnju mlijeka i time otežati proces laktacije te općenito negativno utjecati na sam proces dojenja.
Kako stres utječe na dojenje?
Stres, osobito ako je intenzivan, znatno utječe na dojenje i to kroz nekoliko čimbenika, a to su:
1. Smanjena količina mlijeka
Kada je majka pod stresom, tijelo otpušta manje hormona koji su odgovorni za refleks otpuštanja mlijeka zbog čega dijete ne dobiva potrebnu količinu.
2. Smanjena kvaliteta mlijeka
Iako nutritivni sastav majčinog mlijeka u većini slučajeva ostaje stabilan, stres znatno utječe na masnoću i imunološke komponente u mlijeku.
3. Teže uspostavljanje rutine dojenja
Stres kod majke uzrokuje napetost, nezadovoljstvo i smanjuje razinu strpljenja što dovodi do frustracija tijekom samog dojenja ako dijete nema pravilan hvat, nije smireno i slično.
Kako smanjiti stres tijekom dojenja?
Iako stres nije uvijek moguće u potpunosti izbjeći, postoji nekoliko načina na koji se njegove razine mogu smanjiti.
Na primjer:
1. Stvaranje mirnog okruženja
Odabir mirnog i udobnog mjesta za dojenje uvelike će pomoći majci da se opusti, čime će doći do boljeg toka mlijeka te smirenijeg novorođenčeta. Mirno okruženje se može postići smanjenjem buke, prigušivanjem svjetla i udobnim položajem.
2. Tehnike opuštanja
Vježbe dubokog disanja, meditacija i lagano istezanje smanjit će razinu stresa i pomoći majci da se osjeća smirenije. Čak i nekoliko minuta svjesnog disanja ili istezanja će učiniti veliku razliku.
3. Dodatno povezivanje s bebom
Kontakt koža na kožu znanstveno dokazano oslobađa pozitivne i umirujuće hormone. Tako može pomoći samo držanje djeteta na sebi i pričanje s njim.
4. Briga o sebi
Važno je svaki dan pronaći vrijeme za sebe i brinuti o vlastitom zdravlju. Ovo se može postići kroz male promjene svakog dana. Pomoći će pravilna hrana i unos dovoljno tekućine, kao i dovoljna količina sna. Nekada je i 15 minuta odmora na dan dovoljno za bolji osjećaj.
Zaključak
Stres može imati veliki utjecaj na dojenje i to negativan. Dojenje i stres loša su kombinacija jer tada dolazi do smanjene količine mlijeka, lošije kvalitete i težeg uspostavljanja rutine dojenja koja je jako važna.
No, razina stresa tijekom dojenja se može smanjiti raznim tehnikama kao što su stvaranje mirnog okruženja, tehnike opuštanja, briga o sebi i slično.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!