Dobroćudni tumor na mozgu: Uzrok, simptomi i liječenje problema koji zahtijeva brzu reakciju

Zdravlje 06. lis 202311:11 0 komentara
Unpslash / Ilustracija

Iako dobroćudni tumor na mozgu nije kancerogeni, takav tumor svakako može stvoriti neželjene komplikacije. Postoji nekoliko vrsta benignih tumora mozga, a svaki od njih ima različite simptome.

Dobroćudni tumor na mozgu je nekancerogena vrsta tumora.

Benigni tumor u mozgu zapravo je tkivo koje nema tendenciju brzog rasta, ali svakako nije bezopasan. U većini slučajeva se poseže za odstranjivanjem zbog komplikacija koje zbog njegove prisutnosti mogu nastati.

Vrste dobroćudnih tumora na mozgu

Ovisno o tome iz kojih stanica ili tkiva proizlaze, razlikujemo šest vrsta:

Meningeom – nastaje iz tkiva kože koje se nalazi na vanjskoj površini mozga i jedan je od najčešćih vrsta dobroćudnog tumora na mozgu

Schwannom – proizlaze iz tzv. Schwannovih stanica koje obujmljuju živce

Gliom – nastaje iz glijalnih stanica u mozgu te može biti i zloćudan

Kraniofaringeom – nastaje u blizini hipofize i češće se javlja kod djece i tinejdžera

Hemangioblastom – nastaje u krvnim žilama

Adenom hipofize – nastaje u samoj hipofizi

Uz navedene, postoje još i kraniofaringeomi, hordomi, germinomi, teratomi, dermoidne ciste i angiomi koji nisu direktno vezani za mozak i moždano tkivo, ali su benigni i mogu biti prisutni čak pri rođenju.

Meningeomi su uglavnom dobroćudni, ali postoji mogućnost da ponovno narastu nakon uklanjanja. Ova vrsta tumora je najčešća i najviše pogađa žene u dobi između 40. i 60. godine. Ako naraste do određene veličine, može uzrokovati simptome koji su vrlo slični demenciji.

Uzroci dobroćudnog tumora na mozgu

Iako je uzrok većine nekancerogenih tumora mozga nepoznat, postoji veća vjerojatnost da će ga dobiti osobe koje:

– su starije od 50 godina

– imaju obiteljsku povijest tumora mozga

– imaju određenu genetsku predispoziciju

– već su prošle radioterapiju

Što se tiče rizika nakon uklanjanja tumora, postoji šansa da kod osobe ostanu trajni problemi poput napadaja, poteškoća s govorom i hodanjem, emocionalni problemi i slično.

Simptomi dobroćudnog tumora na mozgu

Kod svih vrsta tumora mozga simptomi će postati vidljivi kada je moždano tkivo oštećeno ili kada je mozak izložen pritisku od mase tumora.

Ali, ako osoba pati od malignog tumora, uz ove simptome mogu se pojaviti i drugi koji su vezani uz rak koji ima.

Kod benignih vrsta simptomi ovise i o veličini tumora, njegovoj brzini rasta kao i položaju. Kako je mozak izuzetno kompliciran organ, simptomi i rizik dobroćudnog tumora najviše ovise o njegovoj lokaciji. Na nekim mjestima mogu biti izuzetno mali i izazvati vrlo ozbiljnu štetu, a na drugim mjestima mogu biti puno veći, a da osoba uopće ne primijeti nikakve simptome.

Ipak, kada se simptomi i pojave, na početku se uglavnom radi o sljedećima:

– jaka, učestala ili stalna glavobolja

vrtoglavica

– slaba ravnoteža

– neusklađenost pokreta

dvostruki vid

– problemi sa sluhom i/ili njuhom

Kada je benigni tumor na mozgu već uznapredovao i kada je potrebna hitna medicinska intervencija, pojavljuju se ovi simptomi:

mučnina i povraćanje

učestala povišena temperatura

– slabost ili potpuna paraliza određenog dijela tijela

– poremećeni osjećaji na vanjske podražaje (osjećaj za toplo/hladno i sl.)

– promjene osobnosti (na emocionalnoj bazi)

problemi s tlakom

Iznimno, neke vrste tumora mogu izazvati epileptične napadaje koji su češći kod dobroćudnih i spororastućih oblika tumora.

Dijagnoza i liječenje dobroćudnog tumora na mozgu

Ako sumnjate da patite od gore navedenih simptoma, svakako se javite liječniku koji će onda, sukladno simptomima koje imate, odrediti potrebne pretrage kako bi se ustanovilo radi li se o dobroćudnom tumoru mozga.

Najčešće se dijagnosticira rendgenom ili magnetskom rezonancom pomoću čega se otkriva njegov položaj i veličina. Nakon toga potrebno je ustanoviti radi li se o benignom ili malignom tumoru.

Ako se ustanovi da se radi o dobroćudnom tumoru na mozgu, tada se može krenuti s liječenjem. Ponovno, ovisno o tome o kakvoj benignoj vrsti tumora je riječ, propisat će se odgovarajuća terapija.

Nekancerogeni tumori nemaju tendenciju rasta, ali unatoč tome mogu biti opasni po život. Stoga se najčešće, ako je to moguće, poseže za kirurškim odstranjivanjem. Nekada postoji šansa da tumor ponovno naraste, ali ako se ne može izvaditi, onda se pacijent intenzivno prati i može ga se poslati na liječenje zračenjem.

Zaključak

Dobroćudni tumori, iako tako zvuči, nisu toliko bezopasni. Mogu izazvati mnoge neželjene komplikacije, ali uz pravilno liječenje, koje najčešće uključuje odstranjenje tumora, osoba se može u potpunosti oporaviti i normalno funkcionirati u svakodnevnom životu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!